Nohut çeşitleri:

Yeşil bezelye (bütün ve dilimlenmiş), sarı bezelye (bütün, soyulmuş ve doğranmış), kabül bezelyesi, B/90 bezelye, kadife bezelye, jimbur bezelye, DC bezelye, yeşil maş fasulyesi, siyah maş fasulyesi, güvercin bezelye, iri bezelye.

Fasulye türleri:

Beyaz fasulye (Büyük Kuzey fasulyesi, Cali fasulyesi, Siera fasulyesi, Japon fasulyesi) ve renkli fasulye (kırmızı fasulye, siyah fasulye, LSKB fasulyesi, barbunya, mavi gözlü fasulye, bakla, yassı fasulye)

Mercimek çeşitleri: kırmızı mercimek (bütün ve dilimlenmiş), yeşil mercimek (bütün ve doğranmış)

Baklagiller protein, karbonhidrat, A vitamini ve demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından yüksektir. Ayrıca çeşitli hastalıklarla savaşan “bitkisel besinler” adı verilen maddeler açısından da zengindirler. Hububat, hamile annelerde ceninin iyi büyümesini destekleyen B9 vitamini kaynağıdır. Bu besinlerin kalsiyum indeksi düşük olduğundan şeker hastaları için faydalıdır.

Ayrıca hububat insan kalbinin sağlığı için iyidir. Çünkü zararlı kolesterol (LDL) miktarını ve trigliserit seviyesini düşürürler. Araştırmacılar, doymuş yağların emilimini azaltmak isteyen kişilerin kırmızı eti, fasulye ve mercimek gibi baklagillerle değiştirebileceğine inanıyor.

Farklı hububat türleri vardır. Her ülke veya bölgede, ülkenin yemek kültürüne ve su iklimine bağlı olarak belirli sayıda daha popülerdir. Hububat, farklı ülkelerde çeşitli yiyeceklerin ve yahnilerin pişirilmesinde kullanılır. Hindistan ve İran’da pirinç, mercimekle birlikte tüketilirdi. Bazı Asya ülkelerinde nohut püresi susam ile yenir veya fasulye ile mısır çorbası yapılır. İran mutfağında fasulye, bezelye ve mercimek gibi çeşitli hububat türleri yemek pişirmede kullanılır. Aslında her kültürde hububatın özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmaya çalışılır. Hububat kuru satılır, ancak bazı kutular da konserve edilir. Favagro’da tahıllar ve dünya çapındaki muteber tahıl üretim kaynakları hakkında yeterli deneyim ve bilgiye sahibiz ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

(+90) 530 184 8930
(+90) 212 470 6202
(+90) 212 470 6363
 
Ayazağa Mah.
Azerbeycan Caddesi.
No:99/2 ,Seba Flats S2
Blok Daire Ofis 64.
Vadi Istanbul ,Maslak  
Istanbul – Turkey
 
info@favagro.com